خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / گرافیک / عکاسی / آموزش عکاسی / نحوه استفاده و انتخاب فیلترهای پولاریزه

نحوه استفاده و انتخاب فیلترهای پولاریزه

اگر دوربین شما قابلیت نصب فیلتر (صافی) را دارا است، فیلتر پولاریزه یکی از مفیدترین فیلترهایی است که می توانید برای دوربین خود تهیه کنید. تاثیر این فیلتر را زمانی متوجه می شوید که با آن عکاسی کنید و نتیجه را به چشم ببینید. درباره ویژگی های و نحوه عملکرد این فیلتر صحبت های زیادی می توان کرد اما بگذارید در این جا مستقیما به فواید و کارکردهای آن بپردازیم. فیلترهای پولاریزه نحوه ی ثبت نور توسط دوربین شما را تغییر می دهد. مخصوصا در مورد انعکاس ها و درخشش ها. علاوه بر این، فیلتر پولاریزه از قابلیت تغییر برخی رنگ ها در تصویر نیز برخوردار است. در ادامه به مواردی خواهیم پرداخت که فیلترهای پولاریزه از بیشترین تاثیرگذاری برخوردارند:

 آب

در هنگام عکاسی از آب (مانند دریا، برکه، رودخانه یا استخر و مواردی از این دست) فیلتر پولاریزه با حذف درخشش ها و حتی تغییر رنگ آب، منجر به ثبت تصویری متفاوت می گردد؛ حال شما در تصویر چیزهایی را می بینید که بدون فیلتر پولاریزه قادر به دیدن و ثبت آن نبودید. به عنوان مثال، وقتی چند سال پیش بر روی عرشه یک قایق تفریحی در اندونزی بودم، با استفاده از فیلتر پولاریزه چند عکس گرفتم (با دوربین آنالوگ) که باعث شد سطح آب بسیار شفاف و آبی رنگ ثبت گردد. زیرا در غیر این صورت، انعکاس زیاد نور باعث تیره شدن رنگ آب می گردید.

 آسمان

به همین نحو، استفاده از فیلتر پولاریزه باعث می گردد که رنگ آسمان به شکل چشمگیری تغییر کند. با چرخاندن فیلتر، خواهید دید که رنگ آسمان از آبی کم رنگ و روشن به آبی پررنگ سیر (بسته به محل قرارگیری خورشید) تغییر می کند. علاوه بر این فیلتر پولاریزه باعث حذف غبار موجود در شهرهای شلوغ و آلوده می گردد.

رنگ

فیلترهای پولاریزه باعث کاهش انعکاس ها از  سطوح اشیاء می شود (حتی اشیایی که به نظرتان اصلاً ممکن است انعکاسی نداشته باشند). این باعث می شود که رنگ این اشیاء براق تر و شاداب تر به نظر برسد. به عنوان مثال، در هنگام عکاسی از یک باغ یا فضای سبز، استفاده از فیلتر پولاریزه باعث می گردد تا رنگ شاخ و برگ درختان سبز به نظر برسد. در واقع فیلتر پولاریزه تا حدی باعث افزایش غنا و اشباع رنگی در برخی رنگ ها علی الخصوص رنگ های آبی و سبز می شود.

دیگر انعکاس ها

بعض اوقات عکاسی از پشت شیشه می تواند واقعا دردسرساز شود. در این حالت استفاده از فیلتر پولاریزه بدون شک به شما در کاهش و حذف این انعکاس های مزاحم کمک خواهد کرد. به همین نحو عکاسی از اشیاء براق (مانند یک خودرو تازه) با استفاده از فیلتر پولاریزه نتیجه مشابهی خواهد داشت.

محافظت از لنز

یکی دیگر از فواید فیلتر پولاریزه (یا هر فیلتر دیگری) این است که از لنز شما در برابر صدمات احتمالی چون شکستگی، خراش در اثر برخورد جسم خارجی با سطح بیرونی لنز یا ایجاد لکه و گرد و غبار محافظت می کند. هرچند فیلتر ماورا بنفش (UV) برای محافظت از لنز گزینه ی مناسب تری است، زیرا هم ارزان تر است و هم از تاثیرگذاری کمتری بر کیفیت تصویر برخوردار است.

تاثیر فیلتر پولاریزه بر نوردهی

یکی از مواردی که در هنگام استفاده از فیلترهای پولاریزه باید به آن توجه کنید این است که فیلتر پولاریزه نوردهی را تغییر می دهد. در واقع فیلتر پولاریزه تا حد زیادی شبیه شیشه عینک آفتابی است. زیرا این فیلتر مانند عینک آفتابی بخشی از نور را حذف می کند. در نتیجه نور کمتری به سنسور تصویر شما می رسد و به همین خاطر شما مجبور خواهید شد یا از سرعت شاتر پائین تر استفاده کنید یا از یک دیافراگم بازتر و یا اینکه حساسیت (ISO) را افزایش دهید. این کاهش میزان نور معمولاً بین ۱ تا ۲ استاپ خواهد بود. به همین خاطر استفاده از فیلتر پولاریزه در شب و نور کم توصیه نمی شود.

انتخاب فیلتر پولاریزه

در دوربین های DSLR فیلترها بر روی شیارها یا رزوه ای که در دهانه ی لنز تعبیه شده، به دوربین متصل می شوند. اگر دوربین شما اتوفوکوس است، شما به یک “پولاریزه مدور” نیاز خواهید داشت. قبل از خریداری فیلتر پولاریزه، به قطر دهانه لنز خود دقت کنید زیرا اندازه دهانه های لنز با هم متفاوت است. مدل ها و انواع مختلفی از فیلترها در بازار وجود دارد که من شخصاً از فیلترهای Hoya استفاده می کنم که از کیفیت خوبی نیز برخوردارند. به خاطر داشته باشید که فیلترهای پولاریزه، در مقایسه با فیلتر UV، فیلترهای ارزانی نیستند و هر چقدر دهانه لنز شما بزرگ تر باشد، به همین نسبت قیمت فیلتر نیز افزایش می یابد. پس شاید بهتر باشد که برای برخی لنزهای خاص تان این فیلتر را تهیه کنید. به عنوان مثال لنزهایی که برای عکاسی در فضای باز یا عکاسی منظره استفاده می کنید.

نحوه استفاده از فیلتر پولاریزه

استفاده از این فیلترها آسان است. اکثر شما از فیلترهای پولاریزه مدور استفاده می کنید که می توانید با چرخاندن آن، تاثیر آن بر روی تصویر را مشاهده کرد. برای اثرگذاری بیشتر سعی کنید که خورشید در زاویه ۹۰ درجه شما قرار بگیرد. یعنی در پهلوی شما و نه در پشت یا روبروی تان. به خاطر داشته باشید که عکاسی در نور کم، شب یا آسمان ابری با استفاده از فیلتر پولاریزه چندان توصیه نمی شود. زیرا باعث افت حجم نور شده و درست مانند این است که شما در خانه یا فضای داخلی، عینک آفتابی به چشم بزنید.

 برگرفته از وب سایت: http://www.doorbinplus.com

درباره ی محسن یوسف زاده کبریا

محسن یوسف زاده کبریا
محسن یوسف زاده، در روستای کبریاکلا (بابلکنار) به دنیا اومدم. به طبیعت، هنر، عکاسی و البته طراحی وب علاقه دارم.البته شغلم معلمی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *